top of page

Üks etapp on läbitud, mitu ootab ees...

  • Writer: Katrin Freyberg
    Katrin Freyberg
  • Feb 28, 2021
  • 3 min read

Updated: Apr 8, 2021

Koolitus

Koolitusvajadus on välja selgitatud tähtaegselt. Koolitusteemad on selgunud ja olen uuringu tulemusele toetudes ka teadlik prioriteetsematest teemadest. Prioriteetsuse määr tugineb mitmekesistele allikatele st. et teema on oluline nii sihtrühmale kui sidusrühmale. Kuna analüüsis kasutasin triangulatsiooni, siis üks vaatenurk on ka tööpaberite analüüs ja sellele tuginedes võib väita, et teema, mille järele täna kõige suurem nõudlus on, on mentorprogrammis ja koolitustel ilmselt kõige vähem käsitletud. Mõistetav on teema püstitus ka mentorite vaates, kuna oskused tulevad praktikast, kuid ka keerulised olukorrad pärinevad just sealt.

Vajalikke koolitusteemasid on veelgi ja soovitusena tulevasteks koolitusteks on võimalik uuringu tulemusi kasutada.

Tutvununa põhjalikult kogu tootmisettevõtte mentorprogrammiga näen vajadust ka mentorite baaskoolituse järele nendele uutele mentoritele, kes alles asuvad tööle. Selleks soovitan mentoritele sisse viia täienduskoolitus süsteem.

Kuna uuringu käigus selgus, et mõned mentorid ei ole baaskoolitust saanud, tähendab see, et minul tuleb koolitusel arvestada erineva teadmiste-ja kogemuste pagasiga õppijatega. See on suurepärane võimalus toetada vähesema ettevalmistusega töötajaid, kuna rühmatööde tegemisel saavad nad õppida kaaslastelt. Kasulik on ebaühtlane tase ka juba kogenud mentoritele, pakkudes neile võimaluse õpitut korrata, juhendada vähem teadlikke ja õppida selle kaudu mentorluse kohta rohkem juba ka koolituse toimumise protsessis.

Koolitusvajaduse väljaselgitamise uuring oli äärmiselt töömahukas ja huvitav ülesanne.

Arendusprojekt

E-koolitus salvestus sai valmis ja edastasin selle tagasiside saamiseks. Praktikajuhendajalt sain tagasiside, mis tunnustas mind koolitajana ja õppematerjali ning õppe ülesehituse ja vahelduslikkuse eest. Parendamisvaldkonnaks on tehniline lahendus. Mul endal süda valutas, sest ma polnud ise sellega samuti rahul. Puuduvad tehnilised võimalused. Käisin küsimas ka ettevõtte tehnikute käest, kas meil on olemas stuudiomikrofoni ja kaamerat, kuid ei ole.

Tagasisides anti nõu, et võiksin püsti seista reguleeritava laua taga, minu selja taga võiks olla ettevõtte logodega lina. Lisaks selgus, et 2020 on loodud uus presentatsiooni mall ja koolitusmaterjal peab olema selle peale tehtud st. kõik ettevõtte presentatsioonid on ühesugused.

Mõtlesin selle üle paar päeva ja saan aru, et ma ei saa teha paremat videot, sest ma tean ka põhjusi. Kasutades kõige paremaid ja leidlikumaid lahendusi, mis mul kasutada oli, saavutasin parima tulemuse, mida oli olemasoleva ressursiga võimalik luua. Ma ei analüüsi pikemalt siin miks, ütlen vaid, et pidin kaamera ees olema nii, et ei paistaks välja teine arvuti, mille pealt ma oma tekstil järge pidasin. Samal ajal teise arvutiga salvestades ja slaide vahetades.

Otsustasin – nii eestikeelne kui venekeelne koolitusmaterjal tuleb ümber teha uute, ettevõtte mallide peale. Eraldan oma videotest helifaili ja lisan selle koolitusmaterjalidele taustana. Jätan ära iseenese filmimise. Ma ei saaks seda kvaliteetselt teha kuna kvaliteetseks tehniliseks lahenduseks puudub ressurss.

Mis ma õppisin? Kuula oma kahtlusi ja ära püüa iga hinna eest asju ära teha. Orienteeritus iga hinna eest asju ära teha ei ole alati mõistlik. Sõltub hinnast. Minu puhul on hind määratletav ajaga ja sellel on määratult suur väärtus praegu. Empiiriliselt tähendab see seda, et mu kaotus on olnud suur. Samas on see pöördvõrdeline õppetunniga.

Lisandus nädal hiljem: ettevõte siiski soovib filmida koolitust minuga, kuna neile minu esitlus väga meeldis, sest see oli huvitav ja professionaalne. Seega leidis ettevõte ressursid ja ostetakse sisse videoteenus, et minu koolitust filmida. Video filmimine on seotud ootustega minu poolt loodavatele teistele koolitustele, mida on alla kümne (täpsustamisel). Samuti on täpsustamisel tähtajad. Seega ei ole tänaseks veel teada, millal toimub salvestus ja kas salvestatakse ühe koolituse kaupa või soovitakse üles filmida mitu erinevat koolitust korraga. Riigis valitsevas pandeemilises piiratud olukorras ei ole teada, millal projektiga edasi minna saab. Seni tegeleme ettevalmistustega. Arendusprojekt e-platvormina on toimiv ja mina juba koolitan uusi inimesi seda süsteemi kasutama ja sealt kaudu juhendeid lugema ja õppima. Temaatilised videokoolitused lisatakse sellele platvormile valmimise järgselt.

Eneseanalüüs

Arendusprojekti tagasiside lõi mu motivatsiooni nulli. Tundsin, et olen üleni kukkunud sügavasse auku. Ja nagu ikka, tuleb sealt hakata välja ronima.

Motivatsiooni kaotus ja segadus tekib selletõttu, et olemas on aja-ja tegevuskava, mis on pingeline. Püüan alati rohkem ära teha, kui on plaanis. Midagi ka lõpetada ja valmis saada, et oleks võimalik pühenduda järgmistele ülesannetele. Kui tulevad tagasilöögid ja sa näed, et ressursse lahendamiseks tegelikult ei ole, siis tuleb ressurssi kusagilt mujalt ära võtta.

Kvaliteedis ma alla ei anna. See on mu põhimõte. Vastutus on suur ja saan aru, et pean õppima senisest veel tõhusam olema. Mulle on öeldud, et ei saa nii põhjalikuks minna. See on kõige raskem koht minu jaoks. Kuidas ma siis saan teada ja osata, kui ma ei ole põhjalik. Siin on üks õppimise moment järelikult ja ma ei ole veel avastanud seda enda jaoks. Kuidas olla professionaalne olemata põhjalik?



 
 
 

Comments


bottom of page