top of page
Aruanne

Praktika on õppimise vorm. Praktika on vajalik kogemuse saamiseks, et teooria empiiriliselt realiseerida ja iseennast proovile panna. Praktiseerimisega seonduv refleksioon on õppimise eeltingimus. Reflekteerimise tulemusena luuakse ja kinnistatakse mudelid, mis teadmispõhise väärtusena transformeeritakse omandatud teadmiseks kuni uue kogemuseni, mil taas mõtestatakse ümber olemasolev arusaam ja tekib uus väärtus.

Elukestva õppe põhimõttest lähtuvalt koosnebki kogu elu uutest kogemustest ja teadmistest olenemata sellest, kas teadvustatakse õppimist või mitte. Õppimine võib olla teadvustatud ja mitte teadvustatud. Käeoleva praktika portfoolio kokkuvõtet kirjutades tuleb tunnistada, et osa praktikast on olnud sihipärane ülesannetele rajatud eesmärgipärane õppimine ja teine osa õppimisest on olnud teadvustamata - see on lihtsalt juhtunud ja kaasnenud, informaalne õppimine. 

Olen mõistnud, et elu kulgeb muutusest muutusesse ja sõltub meist endist, kui head kohanejad me oleme.  Meie kohanemisvõime tugineb meie varasematele kogemustele, mis on meile ressursiks. Varasemad kogemused kui tööriiskast, aga ka kui mustkunstniku kübar. Sealt pärinevad ka meie emotsioonid, reaktsioonid, mõistmine, vead ja nendest õppimine. Igal täiskasvanul on need erinevad. 

Just siis, kui arvate, et nüüd on midagi lõplikult valmis, tuleb tagasiside, mille tõttu tuleb teha muudatusi ja taas kord muuta olemasolevat. Ja seda korduvalt. Vaadates elus suuremat pilti, siis just nii peabki see olema. Kõik on muutuses ja meie ülesanne koolitajatena on olla toetajad ja suunajad. Me saame toetuda oma professionaalsusele ja kutsele, mille oleme omandanud. Peame tegutseme tulevikus. Seetõttu on koolitaja kindlasti õppija ja oma pädevusi arendav, kogemusi reflekteeriv, oma meetodeid ja õppematerjale uuendav ja arendav. Koolitaja eesmärk on toetada õppija arengut. 

Just nii süsteemselt, tuginedes missioonile, mille olin ülikoolis õpingute kestel endale võtnud- toetada ja inspireerida täiskasvanud õppijaid osalema elukestvas õppes, asusin looma koolitusi ja osalema arendusprojektis. Neid samu teadmisi ja oskusi püüdsin parimal moel Jeld-wenis realiseerida - luua kvaliteetseid koolitusi, viia läbi tähendust loovaid koolitusi täiskasvanutele ja arendada ettevõttes koolitusega seonduvat (koolitusmaterjale, luua juhendeid jm.). 

Praktilisi tegemisi kokku võttes tuginen märksõnadele  -  kuidas lähenesin ettevõtte koolituste arendusteemadele, mida täpsemalt tegin ja millist väärtust lõin. Mida õppisin.

Kuidas lähenesin ettevõtte koolituste arendusteemadele ja kuidas laabus koostöö praktikaettevõttes?

Lähtusin täiskasvanute õppijast, tema ja ettevõtte vajadustest. 

Täiskasvanud õppija jaoks meeskonnas arendusprojekti juurutades, luues koolitusprogramme nii digiplatvormile õppevarana kui kontaktõppeks koolitust luues lähtusin andragoogilistest põhimõtetest ning tuginesin Tallinna Ülikooli Haridusteaduste instituudi andragoogika õppes saadud teoreetilistele teadmistele, praktilistele oskustele ning Jeld-weni olemasoleva rikkaliku koolituste korraldamise kogemusele ja teadmistele. Jeld-wen on kaasaegne innovatiivne õppiv organisatsioon, mistõttu pakkus see minule suurepärast praktikabaasi täiendades minu teadmisi. Mulle anti võimalus uurida dokumente, tutvuda kõigi täiendusõppe materjalidega, läbi viia uuring ja intervjuud. Mind kaasati digiõppeplatvormi arendustiimi. Mind toetati personali osakonna poolt ja minu praktika juhendaja usaldas minule  täielikult kogu teabe, mis koolituste kohta ettevõttes olemas on ja ka vabad käed oma praktika läbi viia just sellisena, nagu minul professionaalsuse saavutamiseks ja  koolitaja kutse taotlemiseks vaja on. 

Milliseid töid tegin praktika raames ja millist väärtust ettevõttele lõin?

valmistasin ette koolitusi: lõin õppekava,  käsilehed, juhendid, tagasisideküsitlused

kohandasin ja lõin koolitusmaterjale (kontaktõppele ja e-õppele)

viisin läbi 15 kontaktõppe koolitust kogumahus 60 akh, millest 2/3 olid vene keelsed koolitused ja 1/3 eesti keelseid koolitusi, kokku osales koolitusel 45 inimest

 

viisin läbi arvutialgõpet arvutikogemuseta täiskasvanutele
 

arendasin meeskonnaliikmena e-koolitusplatvormi ja lõin digiõppevara

lõin, kaasajastasin ja disainisin digitaalseid koolitusmaterjale

 

selgitasin välja mentorite  koolitusvajaduse ja täpsustasin teemad

panin aluse mentorite täienduskoolituse kavale

Praktika käigus õppisin ja/või kinnistasin:

1. Ma olen koolitaja.

2, Koolitaja ja tema loodud koolitused ei saa kunagi valmis vaid on arengus ja muutuste toel edasi liikuvad.

3.Grupiprotsessid rakenduvad igas koosluses (ka ühise  projekti osalejates) ning sain andragoogina  rakendada oma oskusi ja teadmist grupiprotsesside suunamisel ja grupi mõjutamisel.

4. Mida detailsem on plaan, seda suurem on muutuse protsent, mida tuleb ümber teha.

5. Praktikandina õppisin vastu võtma suurt vastutust ja usalduse alusel antud vabu käsi tõendamaks oma kompetentsust. Varasemast töökogemusest on mul olnud suurt vastutust, mis on mulle antud juba tõendatud kompetentsi pinnalt. Seekord kogesin vastutuse vastuvõtmist eeldusel, et olen kompetentne, mistõttu tuli mul praktilise tööga tõendada, et ma seda vastutust väärin ja et ma olen kompetentne andragoog, täiskasvanute koolitaja, meeskonna liige.

Enesehindamise tulemusena tunnen, et täitsin ootused, lahendasin antud ülesanded ja saavutasin õpiväljundid.

bottom of page