top of page

Katrin Freyberg andragoog

Mida õpetajalt nõutakse.
Käis, J.

 

Õppe- ja kasvatustegevuse edukus sõltub väga suurel määral, kuigi mitte ainult õpetaja isiksusest, nagu seda tõde väljendab ka tuntud kõnekäänd:“ Õpetaja teeb  kooli.“

Kõigist elukutseist on õpetajakutse üks raskemaid ja vastutusrikkamaid; on ju õpetaja ülesandeks kasvava noore kujundamine ja arendamine ühiskonna teovõimeliseks ja teotahteliseks liikmeks. (andragoogina mõtestan nii: täiskasvanud õppija hoiakute kujundamine). Õpetajakutse kõrgus seab ka suured nõuded õpetaja isiksusele; neis olgu teadlik õpetaja.

 

  1. Õpetaja töötab huvi ja andumusega.

  2. Hea õpetaja on meister oma töös: ta valitseb täiuslikult ainet ja käsitlusviisi, sidudes õpetust kasvatusega.

  3. Hea õpetaja on nõudlik oma töö suhtes, annab õpilastele eeskuju korra, täpsuse ja hoolsuse suhtes.

  4. Hea õpetaja kohtleb lapsi ( andragoogina: õppijaid) alati heasoovlikult, õiglaselt, püüab mõista nende individuaalsust ja kohaneda sellega.

  5. Õpetaja ei raja oma autoriteeti temale antud võimule, käskudele ja keeldudele, vaid oma vaimsele küpsusele, moraalsele jõule ja kogemuste küllusele.

  6. Õpetaja suureks vooruseks on hea pedagoogiline takt. Takt on inimese omadus igas olukorras teha just seda, mis tarvis, õige ja kohane.

  7. Hea taktiga on seotud ka tagasihoidlikud käitumis kombed, maneerid ja välimuse korralikkus.

 

 

Peale kõige selle peab õpetaja olema mitmekülgselt arenenud kultuuriinimene, keda huvitab ühiskondlik elu, kirjandus, kunst, teater, muusika ja kes neilgi aladel püüab pidevalt ja järjekindlalt enesetäiendamisele, et väärida oma kõrget, vastutusrikast kutset.'

 

Johannes Käis, 2018. Õpetuse alused ja teed. Üldine didaktika. (lk. 424-428). Tartu: Kirjastus Studium

ANDRAGOOGi foto.jpg
bottom of page