top of page

Katrin Freyberg andragoog

Mida õpetajalt nõutakse.
Käis, J.

 

Õppe- ja kasvatustegevuse edukus sõltub väga suurel määral, kuigi mitte ainult õpetaja isiksusest, nagu seda tõde väljendab ka tuntud kõnekäänd:“ Õpetaja teeb  kooli.“

Kõigist elukutseist on õpetajakutse üks raskemaid ja vastutusrikkamaid; on ju õpetaja ülesandeks kasvava noore kujundamine ja arendamine ühiskonna teovõimeliseks ja teotahteliseks liikmeks. (andragoogina mõtestan nii: täiskasvanud õppija hoiakute kujundamine). Õpetajakutse kõrgus seab ka suured nõuded õpetaja isiksusele; neis olgu teadlik õpetaja.

 

  1. Õpetaja töötab huvi ja andumusega.

  2. Hea õpetaja on meister oma töös: ta valitseb täiuslikult ainet ja käsitlusviisi, sidudes õpetust kasvatusega.

  3. Hea õpetaja on nõudlik oma töö suhtes, annab õpilastele eeskuju korra, täpsuse ja hoolsuse suhtes.

  4. Hea õpetaja kohtleb lapsi ( andragoogina: õppijaid) alati heasoovlikult, õiglaselt, püüab mõista nende individuaalsust ja kohaneda sellega.

  5. Õpetaja ei raja oma autoriteeti temale antud võimule, käskudele ja keeldudele, vaid oma vaimsele küpsusele, moraalsele jõule ja kogemuste küllusele.

  6. Õpetaja suureks vooruseks on hea pedagoogiline takt. Takt on inimese omadus igas olukorras teha just seda, mis tarvis, õige ja kohane.

  7. Hea taktiga on seotud ka tagasihoidlikud käitumis kombed, maneerid ja välimuse korralikkus.

 

 

Peale kõige selle peab õpetaja olema mitmekülgselt arenenud kultuuriinimene, keda huvitab ühiskondlik elu, kirjandus, kunst, teater, muusika ja kes neilgi aladel püüab pidevalt ja järjekindlalt enesetäiendamisele, et väärida oma kõrget, vastutusrikast kutset.'

 

Johannes Käis, 2018. Õpetuse alused ja teed. Üldine didaktika. (lk. 424-428). Tartu: Kirjastus Studium

ANDRAGOOGi foto.jpg
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube

Eneseanalüüs. Arenguvõimalused.

KFraamat.jpg

Mina, Katrin Freyberg, olen inimene, tervik, ja indiviidina unikaalne, kannan identiteeti, mida jätkuvalt konstrueerin. Olen ennastjuhtiv enesearengu subjekt. Elu on rikas rollide ja kogemuste poolest. Minu professionaalne tegevus võimaldab jätkuvalt õppida koos oma õppijatega ja õppijatelt. Olen seisnud korduvalt uute alguste ja väljakutsete ees. Kõige paremad otsused olen ma elus teinud ise. Läbi oma valikute olen teotsemises tundnud õnne ja kirge. Ma olen eluhõlmavalt õppinud- informaalõppes, formaalõppes ja mitteformaalõppes, kogemusi olen ammutanud erinevates ametites ja sotsiokultuurilistes keskkondades. Oluliseks on seejuures kriitilise mõtlemise-, õppimise- ja refleksioonioskus, mis protsessi käigus transformeerub omandatud teadmisteks ja oskusteks.

Andragoogika õpe viie aasta jooksul on kujundanud mind inimesena sellisel määral, et tunnen erakordset rahulolu ja tunnustan ennast sellel teel püsimise eest. Andragoogika magistrina tajun maailma ja inimesi selles paremini kui varasemalt,  tajun suurt muutust. Eraelulistes ja professionaalsetes olukordades mõtestan ja loon tähendusi koos teistega. Ammutan teaduspõhist teadmist oma õpingute jooksul loodud arusaamadest ja tunnen ennast oluliselt enesekindlamalt. Ma mõistan paremini MIKS nii on, nagu on. Võimalikuks on saanud seostada elu praktilisi ja vaimseid osiseid teaduspõhisusega ja leida teooriatest tuge praktikas. Muutuvas maailmas elavana saan kinnitust oma seni elatud elule ja tulevikku vaadates, et olen enesearengu subjekt, objekt ja agent. 

Kutselise koolitajana (olen oma pädevused tõendanud ja saanud "suurepärane" tagasisideks). Olen koolitajate kogukonna liikmena valdkonna maine kandja ja pean enda jaoks oluliseks kuuluda Eesti Andragoogide Liitu.

Siin kõrval asuvad pääsunupud kogu minu professionaalsele arusaamale, praktilisele tegevusele ja õpiteekonnale. Nendes avanevad minu mõtted, arusaamad ja refleksioonid ja kinnitus bakalaureuse ja magistri õppekava õpiväljundite saavutamise kohta.

Tasemeõppes magistrandina olen tõendanud oma pädevusi vastavuses 7.taseme täiskasvanute koolitajana. 

Olen saavutanud ja andragoogika magistri õppekava õpiväljundid. 

Andragoogina ma tean, et saan märgata, mõista ja suunata, et nüüdisaegse andragoogina on mul teadmised ja oskused, mis kattuvad ühiskonna vajadustega. Loodan, et saan anda oma panuse kogukonda ja ühiskonda nii andragoogi kui koolitajana. Tunnen suurt rahulolu ja rõõmu, et mul on suur perekond- lapsed ja lapselapsed - kellele mina saan väärtuslikuks toeks olla.

Katrin Freyberg  Identiteet.

Katrin Freyberg Identiteet.

Play Video

Õppekava õpiväljundite saavutamise hindamine

Hindamismeetodina kasutan õppimist toetavat lähenemisviisi. Hindamine on kujundav. Hindamiskriteeriumiks on minu südametunnistuse mõõt.

Arenguportfoolio koostamisel loodud artiklite, tööde, refleksioonide ja varasemalt sooritatud ülesanne ja refleksioonide läbitöötamisel ning sellele toetudes andragoogika magistri õppekava õpiväljundite saavutamises kinnituse saamine ja oma andragoogika alases kompetentsuses veendumine lubab mul käsi südamele pannes tunnistada, et Katrin Freyberg on seatud eesmärgid täitnud suurepäraselt. Omandatud oskused ja teadmised toetavad Katrini professionaalse enesearengu jätkuvust ja uute eesmärkide seadmist ning nende poole liikumist. 

Andragoog ja koolitaja Katrin Freyberg

Andragoog ja koolitaja Katrin Freyberg

Play Video
bottom of page