top of page

Katrin Freyberg andragoog

E-arenguportfoolio kontseptsioon

Arenguportfoolio kontseptuaalse aluse moodustab minu kui andragoogi ja täiskasvanute koolitaja professionaalne arengu- ja kujunemislugu oma mitmekesisuses. 

E-arenguportfoolios esitlen ennast professionaalse andragoogi ja täiskasvanute koolitajana.

Õppe ja praktika käigus looduga konstrueerin tervikpildi oma isikust, pädevustest ja kompetentsist.  

E-arenguportfoolio ülesehitusel moodustasin kaks teemavaldkonda; eneseanalüüs ja arenguportfoolio,

(minu kui andragoogi pädevused ja kompetentsid ning arenguvõimalused). 

Eneseanalüüsi valdkonnas on esitatud nii refleksioone kui eneseanalüüse, milles olen  tunnetanud ja põhjendanud individuaalseid õppimisvajadusi ja arenguvõimalusi. Määratlen ennast andragoogina, sh grupi/kogukonna aktiivse ja vastutava liikmena ja kannan oma professionaalset identiteeti mõistes ennast isiksusena. Olles ise enesearengu subjekt ja ennastjuhtiv õppija, saan omandatud teadmistele ja praktilistele kogemustele toetudes olla eetiline, empaatiline toetav koolitaja.

Eneseanalüüsi valdkonda olen paigutanud täiskasvanute koolitaja tase 6 eneseanalüüsi.

Samuti leiduvad seal minuga seotud teised meediumid- videod ja e-õpipäevik ning praktika e-portfoolio. E-õpipäevik sisaldab minu loomingulisi töid ja refleksioone ülikooli õppe ajal. Praktika e-portfoolios on esitatud arendusprojekt ja koolitused, mida viisin läbi kevadel 2021 ning praktika jooksul peetud blogi, õppijate tagasiside ning viimase analüüs. 

Lisaks olen sisestanud minu jaoks olulise täiskasvanute koolitajate eetikakoodeksi ja märgilise tähtsusega peatüki Johannes Käisi "Mida õpetajalt nõutakse".

Arenguportfoolio kompetentside ja pädevuste valdkonnas leiduvad uuringud, mis on andragoogika bakalaureuse õppekava lõpueksami ülesannete lahendusteks. Nende ülesannete kaudu ja praktika toel oli minul võimalik sügavamalt mõista ja ära tunda omandatud teoreetilised alused, mille põhjal täiskasvanute koolitaja tööd teha.Praktika käigus kinnistusid oskused ja arusaamad, tekkis veendumus kutsesobivuses ja enesekindlus muutuvas maailmas edukalt toime tulla. Miniuuringus uurisin täiskasvanute koolitusvajadust, teooria, mida rakendasin praktikas oli enesemäärtlemisteooria, juhtumianalüüsina käsitasin sotsiokultuurilisi teemasid koolitus situatsioonis, dokumendianalüüs kriitilise diskursuse analüüsina võimaldas mõista, seostada ja hinnata kriitiliselt elukestva õppe, hariduse-, sh täiskasvanuhariduse valdkonna ees seisvaid nüüdisaegse õpikäsituse juurutamise põhimõtteid ja tegevussuundi. 

Arenguportfoolio sisaldab küllaldaselt põhjalikke minu loodud artikleid ja graafilisi jooniseid milles olen käsitanud, mõtestanud ja seostanud täiskasvanu arengu ja õppimise teooriaid, käsitusi ja seisukohti ühiskonna, kogukonna, grupi (gruppide) ja indiviidi tasandil. 

Mõistan täiskasvanuhariduse sotsiaalseid ja hariduslikke eesmärke ja funktsioone täiskasvanu õppimise ja õpetamise kontekstis. Elukestvas õppes osalemine on sotsiaalses keskkonnas ja tööturul eduka  toimetuleku eelduseks. Nüüdisaegse õppijakeskse õppe, õpioskuste arendamise, täiendõpetuse mitmekesistamise, tagasisidestamise ning andragoogilise lähenemisviisiga on koolitusvaldkond huvipakkuv ja atraktiivne täiskasvanud õppijatele. Selles valdkonnas töötamine loob eelised kutsega koolitajatele just läbi kompetentside, pädevuste ja nüüdisaegse hariduse teadvustamise. Kolmanda taseme õpe seostatuna praktikaga, enesesse transformeeritud teadmise, ise sügavuti õppija rollis oleva tulevase koolitajana, andragoogilise mõtestajana, olen ma enesekindel isiksus, kes kannab koolitaja ja andragoogi  identiteeti ja kes kogu olemuses on avatud selles e-portfoolios. 

E-arenguportfoolio moodustab terviku minu kui andragoogi ja täiskasvanute koolitaja olemusest ja tegevusest nii individuaalsel tasemel kui kogukonda aktiivselt panustava liikmena.

E-arenguportfoolio loomine jätkub uute eesseisvate eesmärkide ja enesearenguliste ülesannete täitmisega. Eluhõlmava õppijana jätkan enesearenguga.

 

ANDRAGOOGi foto.jpg
bottom of page