top of page

Katrin Freyberg andragoog

Täiskasvanute koolitaja kutse- eetikakoodeks

 

Üldosa

Eetikakoodeks on juhindumiseks täiskasvanute koolitaja kutset omavatele ja taotlevatele koolitajatele.

 

Eetikakoodeksi eesmärk on osundada olulistele väärtustele ning toetada nende väärtuste austamist ja väljendamist. Eetilisus käesoleva koodeksi mõistes väljendub eelkõige professionaalsuses, aususes, sallivuses, lugupidamises, avatuses, isikliku vastutuse tunnistamises, tasakaalukuses, kohusetundes ning nende väärtuste väljendamises kõige ümbritseva, eelkõige õppijate suhtes. Kõrgeimaks eetiliseks printsiibiks on üksikisiku väärikuse austamine ja inimõiguste säilitamine ning kaitsmine.

 

Eetikakoodeks toetab täiskasvanute koolitajate tegevust, võimaldades langetada eetilisi otsuseid, pakub kriteeriume enda ja teiste koolitajate tegevuse hindamiseks ning informeerib avalikkust kutsealase tegevuse eeldatavatest standarditest.

 

Koodeksis ei ole võimalik ette näha kõiki võimalikke eetilisi konflikte, mida täiskasvanute koolitajad kogevad, kuid koodeks määratleb eetilise käitumise põhimõtted ning nendest kõrvalekaldumiste käsitlemise korra.

 

Eetikakoodeks

 

1. Eetilised kohustused õppija ees

Täiskasvanute koolitaja:

 lähtub oma kutsetegevuses eelkõige õppija vajadustest ja huvidest ning respekteerib õppijat kui endaga võrdset partnerit;  lähtub oma tegevuses sotsiaalse võrdsuse põhimõttest ja kohtleb inimesi võrdväärselt, vaatamata nende staatusele, hariduslikule taustale, soole ja rassile;

 arvestab koolitatavate individuaalseid erinevusi;

 usub inimese õppimisvõimesse ning tema potentsiaali oma probleeme lahendada;

 loob koolituseks tingimused, mis võimaldavad üksikisikul või grupil iseennast ja teisi kahjustamata teostada oma potentsiaal parimal võimalikul viisil;

 kannab täit vastutust enda poolt öeldu ja tehtu suhtes;

 austab inimeste õigust privaatsusele ja neid puudutava informatsiooni kaitsele.

2. Professionaalsuse hoidmine ja arendamine

Täiskasvanute koolitaja:

 viib läbi koolitusi ja kasutab meetodeid oma pädevuse ulatuses parimal tasemel;

 on teadlik, et võib eksida, ning on valmis oma seisukohti revideerima;

 teab oma pädevuspiire ja hoidub nende ületamisest.

 

3. Suhtumine kolleegidesse ja koostööpartneritesse Täiskasvanute koolitaja:

 kohtleb oma kolleege lugupidamisega ja õiglaselt;

 ei varja kolleegide eest nende tööks vajalikku informatsiooni;  juhib kolleegi tähelepanu vaieldamatult väärale või ebaeetilisele käitumisele;

 ei avalda halvustavaid kommentaare ega põhjendamatuid süüdistusi.

 

4. Autorikaitse ja suhtlemine avalikkusega

Oma kutsetegevuses kasutab täiskasvanute koolitaja kirjalikke ja suulisi allikaid lähtuvalt üldkehtivatest autorikaitse nõuetest. Teise isiku poolt loodud intellektuaalset väärtust kasutades küsib ta selleks esmalt autori nõusolekut ja/või viitab autorile.

 

5. Eetiliste konfliktide käsitlemine Eetiliste põhimõtete konfliktis lahendavad osapooled vastuolu võimaluse korral omavahel ja konfidentsiaalselt, lähtudes käesolevast koodeksist.

Vaidlusalustes küsimustes pöördutakse vajadusel kutse andja poole. Ebaeetilised teod võivad kaasa tuua järgmisi sanktsioone: suuline või kirjalik hoiatus, taotluse esitamine kutsetunnistuse peatamiseks.

ANDRAGOOGi foto.jpg
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube

Eneseanalüüs. Arenguvõimalused.

KFraamat.jpg

Mina, Katrin Freyberg, olen inimene, tervik, ja indiviidina unikaalne, kannan identiteeti, mida jätkuvalt konstrueerin. Olen ennastjuhtiv enesearengu subjekt. Elu on rikas rollide ja kogemuste poolest. Minu professionaalne tegevus võimaldab jätkuvalt õppida koos oma õppijatega ja õppijatelt. Olen seisnud korduvalt uute alguste ja väljakutsete ees. Kõige paremad otsused olen ma elus teinud ise. Läbi oma valikute olen teotsemises tundnud õnne ja kirge. Ma olen eluhõlmavalt õppinud- informaalõppes, formaalõppes ja mitteformaalõppes, kogemusi olen ammutanud erinevates ametites ja sotsiokultuurilistes keskkondades. Oluliseks on seejuures kriitilise mõtlemise-, õppimise- ja refleksioonioskus, mis protsessi käigus transformeerub omandatud teadmisteks ja oskusteks.

Andragoogika õpe viie aasta jooksul on kujundanud mind inimesena sellisel määral, et tunnen erakordset rahulolu ja tunnustan ennast sellel teel püsimise eest. Andragoogika magistrina tajun maailma ja inimesi selles paremini kui varasemalt,  tajun suurt muutust. Eraelulistes ja professionaalsetes olukordades mõtestan ja loon tähendusi koos teistega. Ammutan teaduspõhist teadmist oma õpingute jooksul loodud arusaamadest ja tunnen ennast oluliselt enesekindlamalt. Ma mõistan paremini MIKS nii on, nagu on. Võimalikuks on saanud seostada elu praktilisi ja vaimseid osiseid teaduspõhisusega ja leida teooriatest tuge praktikas. Muutuvas maailmas elavana saan kinnitust oma seni elatud elule ja tulevikku vaadates, et olen enesearengu subjekt, objekt ja agent. 

Kutselise koolitajana (olen oma pädevused tõendanud ja saanud "suurepärane" tagasisideks). Olen koolitajate kogukonna liikmena valdkonna maine kandja ja pean enda jaoks oluliseks kuuluda Eesti Andragoogide Liitu.

Siin kõrval asuvad pääsunupud kogu minu professionaalsele arusaamale, praktilisele tegevusele ja õpiteekonnale. Nendes avanevad minu mõtted, arusaamad ja refleksioonid ja kinnitus bakalaureuse ja magistri õppekava õpiväljundite saavutamise kohta.

Tasemeõppes magistrandina olen tõendanud oma pädevusi vastavuses 7.taseme täiskasvanute koolitajana. 

Olen saavutanud ja andragoogika magistri õppekava õpiväljundid. 

Andragoogina ma tean, et saan märgata, mõista ja suunata, et nüüdisaegse andragoogina on mul teadmised ja oskused, mis kattuvad ühiskonna vajadustega. Loodan, et saan anda oma panuse kogukonda ja ühiskonda nii andragoogi kui koolitajana. Tunnen suurt rahulolu ja rõõmu, et mul on suur perekond- lapsed ja lapselapsed - kellele mina saan väärtuslikuks toeks olla.

Katrin Freyberg  Identiteet.

Katrin Freyberg Identiteet.

Play Video

Õppekava õpiväljundite saavutamise hindamine

Hindamismeetodina kasutan õppimist toetavat lähenemisviisi. Hindamine on kujundav. Hindamiskriteeriumiks on minu südametunnistuse mõõt.

Arenguportfoolio koostamisel loodud artiklite, tööde, refleksioonide ja varasemalt sooritatud ülesanne ja refleksioonide läbitöötamisel ning sellele toetudes andragoogika magistri õppekava õpiväljundite saavutamises kinnituse saamine ja oma andragoogika alases kompetentsuses veendumine lubab mul käsi südamele pannes tunnistada, et Katrin Freyberg on seatud eesmärgid täitnud suurepäraselt. Omandatud oskused ja teadmised toetavad Katrini professionaalse enesearengu jätkuvust ja uute eesmärkide seadmist ning nende poole liikumist. 

Andragoog ja koolitaja Katrin Freyberg

Andragoog ja koolitaja Katrin Freyberg

Play Video
bottom of page